Масляна. Понеділок 12 лютого — Неділя 18 лютого

Масляна — одне шз найдавніших слов’янських свят, яким проводжають зиму та зустрічають весну. Коріння Масляної тягнеться, ще від язичницьких часів. Тоді свято було присвячене сонячному рівноденню та ознаменувало початок нового року.
У цьому святі тісно переплетені елементи язичницької міфології й народного християнства. Головним символом свята є Сонце, тому наші предки готували обрядовий хліб, схожий на небесне світило – млинець. У християнські часи Масляна стала одним з церковних свят і називається ще Сирним тижнем та ознаменує підготовку до Великого посту. Православна Масляна зберегла ще одну язичницьку традицію – спалення опудала, уособлюючи божество, яке згорає, а потім воскресає. У цей тиждень всі мають самі їсти та пригощати ближніх млинцями, варениками, сиром чи молоком. Один з давньоруських звичаїв полягав у тому, що перший спечений млинець був за упокій усіх померлих родичів. Масляна завжди супроводжується гучними народними гуляннями, веселими піснями, танцями, іграми, катаннями, ярмарками.
Перший день – Зустріч
Зазвичай у цей день готували льодові гірки, щоб діти могли кататися цілий тиждень. У давнину вірили, що чим далі котяться сани і чим голосніше сміх над крижаною горою, тим кращим буде врожай.
Другий день – Загравання
А на другий день свята вже починалося веселощі. Молоді люди шумно гуляли, хлопці обирали собі майбутніх дружин, а дівчатка стріляли очима тим, хто сподобався. Раніше дуже часто траплялося так, що забави на Масляну закінчувалися сватанням і весіллям вже після Великого посту.
Третій день – Лакомка
Саме в цей день свята повинен бути найбагатший стіл. Господині завжди готували багато смакоти. Але звичайно, млинці на Масляну залишалися на першому місці.
Четвертий день – Розгуляй
По назві вже можна зрозуміти, що саме потрібно робити в цей день. Молоді люди зазвичай гуляли до самого ранку, влаштовували танці, водили хороводи і співали пісні.
П’ятий день — Тещині вечірки
В цей день була досить цікава традиція. Зяті повинні були приготувати млинці і запросити тещу в гості. Таким чином показували повагу родині дружини.
Шостий день – Зовичні посиденьки
А в цей день все було навпаки. Невістки запрошували в гості сім’ю чоловіка і пригощала смачними стравами. Так само, саме в цей день було прийнято спалювати опудало на Масницю.
Сьомий день – Прощена неділя

А традиції цього дня Масляної, напевно, знають всі. А якщо і ні, то з назви все зрозуміло. В останній день свята треба було просити прощення у всіх, кого ви могли образити.
Головними розвагами на Масляну вважаються катання на конях, санках, прикрашених гойдалках. Було заведено влаштовувати цікаві та веселі ігри. У цей час старші хлопці та дівчата активно залицялися одне до одного і шукали собі наречених, щоб після Великодня зіграти весілля.
Також було заведено будувати сніжні фортеці, щоб потім влаштувати справжні битви в сніжки.
Найвідомішою традицією вважається – спалення опудала зими…

Джерело: www.fakty.ictv.ua